Gledaj slobodno

Vlasnici i uprava Una TV su odgovorni za radno–pravni status novinara   

BANJALUKA/SARAJEVO – Upravni odbor Udruženja BH novinari i Linija za pomoć novinarima daju punu podršku uposlenicima Una televizije (Una TV) i pozivaju ih da svoj radno–pravni status i najavljeni otkaz ugovora o radu rješavaju u okvirima Zakona o radu Republike Srpske i svih drugih zakonskih akata koji definiraju obaveze poslodavca prema radnicima u situaciji kada vlasnik medija nije u mogućnosti nastaviti sa radom. 
Pitanje otkaza za oko 80 novinara/ki i drugih uposlenika Una TV kao i zaštita njihovih radnih prava, materijalnog položaja i profesionalnog integriteta moraju se vratiti u okvire zakona, budući da se ovaj slučaj ciljano politizuje i objašnjava (jedino) sankcijama SAD prema firmama i pojedincima u Republici Srpskoj.
Na taj se način pokušavaju osloboditi zakonske odgovornosti Upravni odbor Una TV i vlasnik Infinity Media, ali i političari klijentelistički povezani sa ovim medijem i njegovim vlasnicima.
Upravni odbor BH novinara podsjeća kako se o finansijskim teškoćama u poslovanju vlasnika Una TV (ranije njemački Foundcentar a sada Infinity Media) javno pisalo i govorilo još od 2021. godine, kada je jedan broj novinara i urednika samoinicijativno napustio ovaj medij a drugi, uposleni na portalu, dobili otkaz bez valjanog objašnjenja.
Ne treba zaboraviti takođe kako su, mnogo prije bilo kakvih sankcija i u potpunoj tišini, izbačeni na ulicu novinari i novinarke Pressa RS,  Fokusa, ATV–a, Reportera, Bel kanala Banja Luka, itd.
Desilo se to onoga trenutka kada su vlasnici navedenih medija imali svoje interese i prilgođavali ih politikama koje su stajale iza njih, znajući da će ih te iste politike amnestirati od bilo kakve odgovornosti prema otpuštenim novinarima i novinarkama.
Zbog svega navedenog, Upravni odbor BH novinara još jednom iskazuje punu solidarnost sa uposlenicima Una TV i poziva ih da koriste besplatnu pravnu zaštitu advokatskog tima Linije za pomoć novinarima (FMHL), kako bi raskid ugovora o radu sa vlasnicima ove televizije bio proveden u skladu sa zakonom i uz zaštitu temeljnih radničkih prava.
Takođe, javno pozivamo Sindikat medija i grafičara Republike Srpske, jedinog zakonom određenog zastupnika radničkih prava u medijima u ovom entitetu, da hrabro stane uz radnike Una TV, uprkos moćnicima koji stoje iza vlasničke strukture ovog medija.
Na kraju, BH novinari pozivaju Ministarstvo saobraćaja i komunikacija Bosne i Hercegovine da konačno stavi u parlamentarnu proceduru nacrt Zakona o javnosti medijskog vlasništva i pluralizma informacija, koji stoji u ladicama ovog ministarstva od decembra 2018.
Usvajanje evropskog zakon o transparentnosti vlasništva i finansiranja medija, možda neće spriječiti neke buduće slučajeve poput Una TV, ali će barem novinarima i novinarkama dati mogućnost izbora: hoće li svoj profesionalni integritet i živote dati na volju javno imenovanim vlasnicima medija i političkim lobijima koji stoje iza njih ili će odabrati rad u interesu javnosti i informisanja građana.
Upravni odbor BH novinara 

Komentari

Budite prvi koji će komentarisati ovaj članak.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Idi na VRH