Gledaj slobodno

Novi zakoni u Srpskoj guraju novinare u neravnopravan položaj

Neravnoproavan tretman prema slobodnim novinarima u novima zakonima u Srpskoj

SARAJEVO – Upravni odbor Društva novinara Bosne i Hercegovine upozorio je na neravnoproavan tretman prema slobodnim novinarima koji je najavljen Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak te Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima koji su na dnevnom redu sjednice Narodne skupštine Republike Srpske 10. decembra 2024.

Kažu da su predloženim izmjenama slobodni novinari uvršteni pod stavku „samostalne djelatnosti“ u istoj ravni sa advokatima, notarima, zdravstvenim radnicima, veterinarima, arhitektama, stečajnim upravnicima, brokerima.

“Da bi ostvario prihod koji Republički zavod za statistiku smatra neto zaradom u domenu informacija i komunikacija, a koji iznosi blizu 1800 KM, slobodni i nezavisni novinar i fotograf morat će zaraditi blizu 2800 KM, a to znači prihvatiti angažman u četiri do pet redakcija i to u svojstvu: dopisnika, novinara, kolumniste, fotografa i multimedijalnog producenta. Za takvu profesionalnu novinarsku djelatnost treba imati adekvatnu opremu s ciljem što boljeg plasmana proizvoda na tržištu. To je osnovna razlika između advokata, notara, računovođe, inžinjera ili sličnog profesionalnog zanimanja”; poručili su iz Društva novinara BiH.

Zbog koga traže da se slobodnim i nezavisnim novinarima omogući da budu mali preduzetnici i da imaju isti tretman kao i mali preduzetnici.

“Slobodno i nezavisno novinarstvo je rad koji legislativa već prepoznaje kao „preduzetničku djelatnost“. Dužnost nam je da podsjetimo da je riječ je o djelatnosti koja iz godine u godinu ne bilježi finansijsku pomoć i podršku od izvršne i zakonodavne vlasti u Republici Srpskoj”, rekli su.

Naprotiv, pomoć i podršku dobijaju javni servisi i komercijalni mediji koji se finansiraju iz budžeta Republike Srpske kroz javno finansiranje, kroz direktne podsticaje, kroz tzv. „oglašavanje“ u medijima posredstvom javnih nabavki usluga reklame, propagande i promocije za javna preduzeća, navode iz Društva novinara.

“Time predlagač zakona i zavisna javna preduzeća stvaraju nelojalnu konkurenciju slobodnom i nezavisnom novinarstvu koje za nabavku opreme i početne poslovne aktivnosti može da dobije samo kredit, a ne subvenciju ili podsticaj za početne poslovne aktivnosti (start-up)”, saopšteno je iz novinarskog udruženja. Društvo novinara

Komentari

Budite prvi koji će komentarisati ovaj članak.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Idi na VRH